Piet de Jong

 

Vandaag, vrijdag 3 april 2009, wordt de op 3 april 1915 in Apeldoorn geboren Nederlandse oud-politicus Piet de Jong 94 jaar. Hij was minister-president van 5 april 1967 tot 6 juli 1971 en is de oudst nog levende oud-minister-president van Nederland. Na hem volgen Dries van Agt (78 jaar), Ruud Lubbers (69 jaar) – de Nederlandse minister-president met de langste staat van dienst, nl. 11 jaar en 291 dagen – en Wim Kok (70 jaar).

Zijn ondertussen overleden: Barend Willem Biesheuvel (29 april 2001) en Joop den Uijl (24 december 1987). den Uijl werd overleefd door Willem Drees die op 14 mei 1988 op 101-jarige leeftijd overleed en die door Gerard Cox werd genoemd in zijn liedje “1948”: “En Nederland herrees onder Drees / Fanny Blankers Koen die won vier maal goud in Londen”). Na Lubbers en Charles Ruys de Beerenbrouck (10 jaar en 253 dagen in de jaren 1918-1925 en van 1929-1933) is Drees met zijn 10 jaar en 137 dagen de Nederlandse minister-president die het derde langst aan het bewind is geweest.

In België is de vorige maand 98 jaar geworden Pierre Harmel de oudste nog levende oud-premier. Hij was eerste minister van 1965 tot 1966. Daarna volgen Leo Tindemans (87 jaar), Mark Eyskens (76 jaar), Wilfried Martens (73 jaar), Jean-Luc Dehaene (69 jaar) en natuurlijk Guy Verhofstadt (56 jaar).

Zijn overleden: Paul Vanden Boeynants (2001), Gaston Eyskens (1988) en Edmond Leburton (1997).

De Belgische premiers met de langste staat van dienst zijn:

1 Charles Rogier 6272 dagen (1832-1834, 1847-1852 en 1857-1867)

2 Wilfried Martens 4467 dagen (1979-1981 en 1981-1992)

3 Paul de Smet de Naeyer 3890 dagen (1896-1899 en 1899-1907)

 

Helmut Kohl

 

Ook vandaag, vrijdag 3 april 2009, wordt de op 3 april 1930 in Ludwigshafen am Rhein geboren oud-bondskanselier van Duitsland Helmut Kohl 79 jaar. Hij was bondskanselier van 1 oktober 1982 tot 27 oktober 1998, 16 jaar en 26 dagen lang en meteen de langst regerende Duitse bondskanselier sinds de Tweede Wereldoorlog.

Hij is wel niet de oudste nog levende oud-bondskanselier. Die eer gaat naar Helmut Schmidt, de opvolger van Willy Brandt en voorganger van Kohl, die van 16 mei 1974 tot 1 oktober 1982 bondskanselier was en ondertussen al 90 jaar oud is.

Na Kohl volgden Gerhard Schröder en Angela Merkel.

Hij werd vooraf gegaan door Konrad Adenauer – bondskanselier van 1949 tot 1963 en op 19 april 1967 overleden op 91-jarige leeftijd -, Ludwig Erhard – bondskanselier van 1963 tot 1966 -, Kurt Georg Kiesinger – bondskanselier van 1966 tot 1969 -, Willy Brandt – bondskanselier van 21 oktober 1969 tot 7 mei 1974 -, Walter Scheel – 9 dagen van 7 mei 1974 tot 16 mei 1974 – en Helmut Schmidt.

Kohl’s grote verdienste voor de wereld en Europa is de vereniging tussen de BRD (West-Duitsland) en de DDR (Oost-Duitsland) tot het huidige Duitsland na de val van de Berlijnse Muur. Door persoonlijke contacten met onder meer president Mitterrand van Frankrijk en president Gorbatsjov van de Sovjet-Unie wist Kohl Duitsland weer tot factor van betekenis te maken in de wereldpolitiek. Zijn politieke visie op de trans-Atlantische betrekkingen werd bepaald door loyaliteit aan de (Verenigde Staten) en de NAVO. Mede daardoor wist hij Duitsland weer terug te brengen in de rij der naties.

Zijn vrouw Hannelore Renner leed aan lichtallergie en pleegde op 5 juli 2001 zelfmoord, omdat ze de hevige pijnen niet langer kon verdragen. Kohl hertrouwde in mei 2008 met de 35 jaar jongere econome Maike Richter.

 

3 april 1979: de eerste regering van Wilfried Martens. Er zouden er nog acht volgen…

 

En nu we toch over eerste ministers bezig zijn. Vandaag is het precies 30 jaar geleden dat Wilfried Martens op 3 april 1979 voor het eerst premier van België werd als opvolger van Paul Vanden Boeynants. Op 6 april 1981 werd hij voor 255 dagen afgelost door Mark Eyskens maar daarna was hij van 17 december 1981 tot 7 maart 1992 doorlopend premier. Daarna werd hij opgevolgd door Jean-Luc Dehaene.

 

Jaap de Hoop Scheffer

 

Geen regeringsleider, maar NAVO secretaris-generaal Jaap de Hoop Scheffer die geboren werd in Amsterdam op 3 april 1948 wordt vandaag 61 jaar. En dat net op het moment dat er op de aan de gang zijnde top van de 28 NAVO-landen in Straatsburg en Baden-Baden de keuze van een opvolger voor de Hoop Scheffer –die sinds 1 januari 2004.aan het hoofd van de NAVO staat – een belangrijk agendapunt is.

de Hoop Scheffer was de opvolger van de Spanjaard Javier Solana (1995-1999) – die daarna Secretaris-generaal van de WEU werd, een functie die hij nog steeds in handen heeft – en de Brit George Robertson (1999- 2004).

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit / Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log uit / Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit / Bijwerken )

Google+ photo

Je reageert onder je Google+ account. Log uit / Bijwerken )

Verbinden met %s